Po kilkuletniej nieobecności w kalendarzu polskich imprez biegowych powraca Gdynia Półmaraton. Znamy pierwsze szczegóły imprezy, która odbędzie się 18 maja 2024 roku.

Pisząc o powrocie gdyńskiego półmaratonu, należałoby najpierw cofnąć się o kilka lat do momentu, kiedy Gdynia była dosłownie o krok od goszczenia największej imprezy biegowej w naszym kraju. W latach 2016-2019 Gdynia Półmaraton dynamicznie się rozwijał, stając się jedną z największych imprez na rynku, z liczbą zawodników na poziomie 7000 osób rocznie. Prawdziwa eksplozja popularności tego wydarzenia nastąpiła jednak przed planowaną kolejną edycją w marcu 2020 roku, kiedy w ramach gdyńskiego półmaratonu miały zostać rozegrane Mistrzostwa Świata na tym dystansie. Na 3 tygodnie przed zawodami liczba zgłoszonych biegaczy wynosiła prawie 28 tysięcy! I wtedy do Europy wkroczyła pandemia COVID-19, która niemal z dnia na dzień „wyczyściła” kalendarz z jakichkolwiek dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych…

Gdyński czempionat przeniesiono na październik 2020 roku i wówczas te zawody rzeczywiście się odbyły – w ścisłym reżimie sanitarnym – ale niestety bez udziału biegaczy amatorów z całego świata. Niemal 30 tysięcy osób musiało obejść się smakiem i choć organizatorzy zrobili wszystko, co było wówczas możliwe, by dostarczyć biegaczom przynajmniej namiastkę planowanego wydarzenia (bieg wirtualny, wysyłka pakietów startowych i medali do uczestników), to bez wątpienia nie było to to, na co wszyscy się nastawiali.

Po rozegranych Mistrzostwach Świata w Półmaratonie, na których skądinąd padły liczne rekordy, w tym rekord świata kobiet i rekord Polski mężczyzn, gdyńska impreza zniknęła z kalendarza… aż do teraz.

Krystian Zalewski był jednym z bohaterów Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020, bijąc rekord Polski wynikiem 1:01:32 / fot. Tadeusz Skwiot

Krystian Zalewski był jednym z bohaterów Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020, bijąc rekord Polski wynikiem 1:01:32 / fot. Tadeusz Skwiot

Powrót w nowej odsłonie

Gdynia Półmaraton powróci 18 maja 2024 roku i już wiadomo, że zaoferuje sporo nowości. Przede wszystkim, bieg odbędzie się w godzinach wieczornych – start został zaplanowany na godz. 20. Oznacza to, że większość zawodników do mety dobiegnie już po zmroku, co bez wątpienia przyczyni się do wyjątkowej atmosfery wydarzenia.

Połowę królewskiego dystansu będzie można pokonać także w trzyosobowej sztafecie. Poza półmaratonem, na biegaczy będzie czekać bieg na 5 km. On również odbędzie się w godzinach wieczornych, a do udziału organizatorzy zaproszą dodatkowo miłośników nordic walking. Szczegóły dotyczące tras obu dystansów poznamy wkrótce, ale wiadomo, że organizatorzy chcą wystartować ze Skweru Kościuszki, a finisz planowany jest w okolicach ORP Błyskawica i Daru Pomorza.

Krystian Zalewski był jednym z bohaterów Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020, bijąc rekord Polski wynikiem 1:01:32 / fot. Tadeusz Skwiot

Gdynia Półmaraton 2019 / fot. Sportografia.pl

Duża zniżka dla biegaczy z 2020 roku

Biegacze, którzy byli zarejestrowani na gdyński półmaraton w 2020 roku, mogą liczyć na specjalne traktowanie. Na ich skrzynki mailowe trafi niebawem specjalny kod rabatowy, który pozwoli im zapisać się na Gdynia Półmaraton ze zniżką w wysokości 50 zł. Ten swoisty voucher będzie można wykorzystać w dowolnej edycji wydarzenia w latach 2024-2026, ale wyłącznie na dystansie półmaratonu.

Regularna cena pakietu startowego Gdynia Półmaratonu 2024 na otwarciu rejestracji wyniesie 129 ​zł. Oznacza to, że korzystając z vouchera będzie można wystartować w zawodach nawet za 79 zł.

Wierzymy, że to istotny ukłon w kierunku tych wszystkich, którzy chcieli być z nami podczas Mistrzostw Świata 2020, a niestety nie było nam dane spotkać się na tym wielkim święcie biegania. Chcemy, by każdy chętny mógł skorzystać z vouchera – dlatego też oferujemy trzyletni okres na jego wykorzystanie, czyli aż do 2026 roku.

Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy Gdynia Półmaratonu

Pro-zawodnicza rejestracja od 2 stycznia

Zapisy na Gdynia Półmaraton 2024 zostaną uruchomione 2 stycznia na platformie SlotMarket.pl. Wszystkie kluczowe informacje pojawią się wcześniej na nowej stronie internetowej imprezy.

Organizatorzy przekonują, że nie opłaca się czekać z rejestracją do samego końca, a na tych, którzy zapiszą się w pierwszych tygodniach, czekają dodatkowe korzyści.

Coraz więcej biegaczy czeka z rejestracją do ostatniej chwili. To zrozumiałe, bo w ten sposób minimalizują swoje ryzyko. Z drugiej strony – stwarza to niestety realne trudności organizatorom imprez, ponieważ muszą oni trochę „w ciemno” realizować liczne zamówienia, na wiele tygodni przed zawodami. Postanowiliśmy więc zaoferować uczestnikom Gdynia Półmaratonu realne korzyści wynikające z wcześniejszej rejestracji.

Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy Gdynia Półmaratonu

Podstawową korzyścią przy wczesnym zapisie na Gdynia Półmaraton 2024 będzie niższa cena pakietu startowego. To powszechnie stosowane rozwiązanie, ale na tym nie koniec. Gdyńska impreza zaoferuje biegaczom tzw. pakiet Flex30. Na czym będzie on polegał?

Osoby zapisane w ciągu pierwszych 30 dni od otwarcia rejestracji będą mogły otrzymać pełny zwrot wpisowego przy rezygnacji ze startu do 45 dni przed biegiem. Co więcej, nawet do 7 dni przed zawodami będą mogły bezpłatnie przenieść swój start na kolejną edycję imprezy. Dodatkowo, każdy zarejestrowany zawodnik będzie miał możliwość przepisania pakietu na inną osobę, za niewielką opłatą manipulacyjną.

Krystian Zalewski był jednym z bohaterów Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020, bijąc rekord Polski wynikiem 1:01:32 / fot. Tadeusz Skwiot

Przed pandemią Gdynia Półmaraton przyciągał nawet 7 tysięcy biegaczy rocznie / fot. Sportografia.pl

Podsumowanie

Reaktywacja gdyńskiego półmaratonu staje się faktem i już 18 maja 2024 roku biegacze ponownie pokonają połowę królewskiego dystansu w „mieście z morza i marzeń”. Tym razem pobiegną jednak wieczorem, z finiszem po zmroku, a towarzyszyć będą im uczestnicy biegu na 5 km.

Gdynia Półmaraton zaoferuje też biegaczom przyjazną politykę cenową oraz dużą elastyczność w zakresie późniejszej rezygnacji ze startu lub przepisania pakietu startowego. Warunkiem jest tutaj wczesna rejestracja zawodnika.

Na szczególne względy mogą dodatkowo liczyć wszyscy Ci, którzy znajdowali się na liście startowej półmaratonu w 2020 roku, którego organizacja w formule masowej została uniemożliwiona przez wprowadzone restrykcje sanitarne.

Rejestracja do biegu rusza 2 stycznia 2024 roku. Więcej informacji już wkrótce 

ZOBACZ POZOSTAŁE NEWSY